پنج شنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٧ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری اولین دوره توانمند سازی پزشکان در سال 97

برگزاری اولین دوره توانمند سازی پزشکان در سال 97

اولین جلسه ی توانمندسازی پزشکان عمومی شاغل در سال 97 در مرکز خدمات جامع سلامت مبارکی درتاریخ 21 و 28 فروردین ماه 97 برگزار گردید. دراین جلسات ابتدا دکتر علیرضایی متخصص قلب و عروق و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درخصوص تفسیر نوار قلب تدریس نموده و به سوالات پزشکان پاسخ دادند. در ادامه دکتر پوربختیاران متخصص کودکان و استادیار دانشگاه مطالب آموزشی درخصوص عفونتهای ادراری در کودکان را بیان نموده و به سوالات شرکت کنندگان پاسخ دادند.

نکات منتخب و مهم تفسیر نوار قلب:

 درخصوص تفسیرنوار قلب:در ابتدا باید دید که آیا نوار قلب استاندارد است یا خیر . برای این مهم دو آیتم چک می شود که شامل ولتاژ و سرعت می باشد. ولتاژ باید ده خانه کوچک باشد و سرعت که حتما باید 25 باشد.

نکته مهم دیگر شناسایی خط ایزوالکتریک است که تغییرات  STنسبت به آن سنجیده می شود. خط ایزوالکتریک خط بعداز موج T تا ابتدای P بعدی می باشد و مشخصه مرحله دیاستول بطنی است.

تغییر در بعضی آیتم های نوار قلب بسیار مهم است که یکی از آنها PR اینتروال است که نرمال آن بین 5-3 خانه است. PR اینتروال طولانی ممکنست در اثرمصرف زیاد برخی داروها مثل بتابلوکرها، بلوک کننده های کانال کلسیم، دیگوکسین باشد که این علامت می تواند هشداری باشد که بیمار بسمت بلوک قلبی می رود. موج QRS نیز بسیار کمک کننده است که نرمال آن کمتر از سه خانه کوچک است. چنانچه درنوار قلبی که ریتم سیوسی دارد QRS طولانی شده باشد باید به لید V1 توجه کنیم چنانچه موج QRS منفی بود به نفع LBBB است و چنانچه موجQRS  مثبت بود RBBB می باشد. LBBB راهمیشه بهتر است پاتولوژیک درنظر بگیریم خصوصا اگر بیمار علامتدار باشد.

QT طولانی درمصرف یکسری داروها مثل ماکرولیدها، TCA، بعضی آنتی آریتمی ها مثل آمیودارون، متادون دیده میشود.

فایل آموزشی تفسیر نوار قلب


١٤:٥٧ - دوشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٨٦٥    /    تعداد نمایش : ٣١٢خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.