شنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٧ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > در باره ما > معرفی گروه 
 
 

تعریف تخصص پزشکی خانواده

محوریت تخصص پزشک خانواده بر  مراقبت و روابط درمانی مداوم با بیماران و خانواده آنها استوار می باشد.  پزشکان خانواده با ادغام علوم زیستی، بالینی و رفتاری مراقبت های بهداشتی  مداوم و جامع را برای بیماران خود فراهم می آورند. پزشکی خانواده محدود به جنس، سن ، عضو یا بیماری خاصی نیست و همه افراد جامعه در هر گروه سنی جنسی و با هر نوع بیماری را تحت پوشش و مراقبت قرار می دهد.

ارزش و حوزه عمل پزشکی خانواده

تحقیقات نشان می دهد که کشورهایی که بر مراقبت های اولیه سرمایه گذاری کرده اند توانسته اند با هزینه های کمتر، پیامدهای بهداشتی بهتری را به دست آورده اند. بدیهی است که ارائه دهندگان مراقبت های اولیه، به ویژه پزشکان خانواده، شاه کلید یک سیستم موثرتر برای سلامت هستند.

تعریف مراقبت های اولیه

انستیتو پزشکی مراقبت های اولیه را "ارائه خدمات بهداشتی ادغام یافته و قابل دسترس توسط پزشکانی که مسئولیت پاسخگویی به بخش عظیمی از نیازهای بهداشتی درمانی فردی، ایجاد همکاری پایدار با بیماران، و ارائه خدمت در چارچوب خانواده و جامعه  را عهده دار هستند" تعریف می کند.  تحقیقات نشان می دهد که " اعتماد بیش از حد مردم به مراقبت های تخصصی، به قیمت مراقبت های بهداشتی اولیه، منجر به یک سیستم مراقبت های بهداشتی با کارآیی پایین می شود. تحقیقات نشان می دهد که "مراقبت های پیشگیرانه، هماهنگی مراقبت ها برای بیماران مزمن، و تداوم مراقبت ها- که همگی از نشانه های پزشکی مراقبت های  اولیه می باشند - می تواند باعث پیامدهای بهداشتی بهتر و صرفه جویی در هزینه ها گردد.

به عبارت ساده مراقبت های بهداشتی اولیه ستون فقرات نظام سلامت می باشد. با به کار گیری پزشکان خانواده مراقبت های پزشک محور جای خود را به مراقبت های بیمار محور می دهند و از این طریق روابط بیمار و پزشک مورد توجه و تاکید قرار می گیرد.

حوزه عمل پزشکی خانواده

از میان متخصصین مراقبت های اولیه ( پزشکی خانواده، طب داخلی عمومی و متخصصین اطفال) اکثر مراقبت ها توسط پزشکان خانواده انجام می شود البته این امر عجیب نیست چرا که تقریبا یک چهارم کلیه ویزیت های مراقبت های اولیه را این گروه اداره می کنند.

پزشکی خانواده یک تخصص سه بعدی است که سه بعد دانش، مهارت و فرایند را با هم ترکیب کرده است. ارتباط بین پزشک و بیمار و نگرش نسبت به بیمار در چهارچوب خانواده، در مرکز عنصر فرآیند قرار دارد. آنچه که پزشکی خانواده را از سایر تخصص ها متمایز می سازد گستره ای است که این ارتباط ارج گذاشته می شود، توسعه پیدا می کند، پرورش می یابد و حفظ می شود.

پزشکان خانواده با ادغام علوم زیستی، بالینی و رفتاری به ارائه مراقبت های بهداشتی مداوم و جامع می پردازند. بر خلاف متخصصان اطفال که فقط از کودکان مراقبت می کنند و متخصصین داخلی که فقط به برای بزرگسالان خدمات خود را ارائه می کنند، پزشکی خانواده همه گروه های سنی جنسی، همه نوع بیماری و ارگانی را شامل می شوند. پزشکان خانواده توجه ویژه ای نیز به زندگی بیماران خود در چارچوب خانواده و جامعه دارند.  در حالی که شباهت های زیادی بین پزشکی خانواده و سایر تخصص های  مراقبت های اولیه وجود دارد، پزشکان خانواده فرصت بی سابقه ای دارند تا بر سلامت یک فرد بیمار تاثیری برای تمام عمر داشته باشند.

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.