پنج شنبه ٢٢ آذر ١٣٩٧ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جلسه آموزشی بیماریهای گوارش ویژه دانشجویان

برگزاری جلسه آموزشی بیماریهای گوارش ویژه دانشجویان

جلسه ی آموزشی بیماریهای شایع گوارش در روز نوزده فروردین ماه با حضور 106 نفر از دانشجویان کارورز دوره کار در مطب در مرکز تحقیقات گوارش و کبد برگزار گردید دراین جلسه آقای دکتر صادقی فوق تخصص گوارش و کبد و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص ریفلاکس، دیس پپسی، نفخ، سلیاک، سندرم روده تحریک پذیر، یبوست همورویید، غربالگری کانسرهای کولو رکتال، بیماریهای کیسه صفرا، کبدچرب تدریس نمودند.

ایشان رعایت رژیم غذایی، تغییر سبک زندگی و پیگیری بیمار را در موارد خفیف ریفلاکس و در صورت وجود علایم شدید یا آتیپیک نظیر سرفه، گرفتگی صدا، درد قفسه صدری درمان طولانی مدت با مهار کننده های پمپ پروتون را توصیه و تاکید نمودند تمام بیماران با علایم مزمن شکایاتی که به درمانهای معمول پاسخ نمی دهند حتما باید از لحاظ سلیاک بررسی شوند.

در خصوص غربالگری کانسر کولون و اهمیت و ارزش آن در تشخیص مراحل پیش نئوپلاستیک بیماری و با توجه به امکان درمان کامل در این مرحله بیماری، اسکرینینگ را بسیار ارزشمند برشمردند. دکتر صادقی دو روش غربالگری تست فیت و کولونوسکپی را توضیح داده و توصیه نمودند دربیمارانی که علایم خطر مانند کاهش وزن درد شکم، دفع خون و سابقه ی فامیلی مثبت دارند کولونوسکپی انجام شود. ایشان برخی ریسک فاکتورهای کانسر کولون را سن بالای 55 سال چاقی و بی تحرکی، گوشتهای فرآوری شده و گوشتهای قرمزی که طولانی مدت پخته شده اند عنوان نمودند.

ایشان درخصوص کبد چرب مهمترین علامت بالینی را ضعف و بی حالی واحساس خستگی ذکر نموده و با توجه به عدم وجود درمان دارویی کبد چرب بر ورزش، رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی به عنوان درمان تاکید نمودند.

کبد چرب در صورت عدم درمان 15 درصد احتمال سیروز کبد ونهایتا احتمال 1 درصد کانسر کبد ختم می گردد و از انجایی که شیوع آن در کشورما رو به افزایش است نیاز به آموزش همگانی و تغییر سبک زندگی بشدت احساس می گردد.


١٢:٤٤ - چهارشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٣١١    /    تعداد نمایش : ١١٨خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.